Pro Kajak Pro Kajak/FB Sklep
 
 KATALOG
 
 
Jakość to nasza obsesja!
Wydmuchiwanie. Animowany gif za zgoda Eskimo GmbH.
Bi-X IMP

Kajaki polietylenowe dostarczane przez naszą firmę są nieporównywalnie trwalsze niż łodzie wykonane z laminatu. Nawet przy nieostrożnym obchodzeniu się z nimi kajaki polietylenowe wytrzymają wiele lat w niezmienionym stanie, zawsze wygodne, trwałe i kolorowe jak nowe!

Kajaki firm Prijon i Eskimo są produkowane z polietylemu przez wydmuchiwanie. Taki proces jest przedstawiony symbolicznie przez ruchomą ikonę (dziękujemy Eskimo za jej udostępnienie) u góry tej strony: bąbel rozgrzanego, miękkiego polietylenu jest nadmuchiwany sprężonym powietrzem, po czym zamyka się na nim forma o kształcie kajaka. Forma ta jest następnie intensywnie chłodzona wodą i po kilku minutach wyjmuje się z niej gotową skorupę kajaka. Cały proces wtrysku trwa około dziesięciu minut.

Wtryskarki w obu firmach to ogromne, niezwykle drogie urządzenia, sterowane komputerowo. Taka technologia umożliwia jednak uzyskanie skorupy niezwykle wytrzymałej, nieporównanie mocniejszej od laminatu.

Materiał stosowany w firmie Prijon, występujący pod handlową nazwą HTP (Hochleistung Termoplast) to polietylen o dużej gestosci molekularnej składający się z granulatu Lupolen 5261 Z produkowanego przez firmę BASF oraz stabilizatora UV i barwników. Prijon udziela 5 lat gwarancji na skorupy swojej produkcji.

Produkcja kajaków Eskimo przechodziła różne fazy: od wykorzystywania maszyny w firmie Prijon, poprzez eksperymenty z polietylenem dwuwarstwowym i współpracę z firmą HiFly aż do wykupienia przez Rikutec - wiodącego producenta maszyn do obróbki polietylenu.

Kajaki Eskimo produkowane są obecnie w technologii Bi-X, IMP. Bi-X pozwala uzyskać wydmuchiwane, dwukolorowe polietylenowe skorupy o ściśle regulowanej grubości. Technologia IMP (Integrating Molding Process) umożliwia integrację wielu elementów kajaka w polietylenową skorupę, minimalizując liczbę wierconych w tej skorupie otworów. Pozwala to na zmniejszenie wagi kajaka i, ze względu na zmniejszenie nakładów pracy, także obniżenie ceny.

Kajaki polietylenowe są niesamowicie wytrzymałe. Przed ich pojawieniem się kajakarze byli ograniczeni nie tylko przez swoje umiejętności, ale także przez wytrzymałość sprzętu. Polietylen usunął tę barierę.

Nasi dostawcy:

Jesteśmy glównym przedstawicielem na Polskę firm Prijon GmbH, Necky, Eskimo GmbH, hf-Kajaksport GmbH, Hiko Sport, Gala i TNP.

to firma istniejąca od ponad 60 lat, założona przez byłego mistrza świata w kajakarstwie górskim, Toniego Prijona (seniora). Toni wygrał mistrzostwa świata w zjeździe w 1959 roku na samodzielnie zaprojektowanym i zbudowanym sprzęcie. W 1962 roku powstała w Rosenheim, w Bawarii firma Prijon GmbH. Przez następne dwa dziesięciolecia firma produkowała kajaki laminatowe najwyższej jakości, wiosła drewniane i inne akcesoria kajakowe, wprowadzając wiele nowatorskich rozwiązań, które obecnie są w kajakarstwie oczywiste.

W 1981 roku Toni podjął strategiczną i, jak się okazało doskonałą decyzję: zakupił maszynę do wydmuchiwania kajaków z polietylenu o dużej gęstości molekularnej (technologia HTP). Wykonane niej pierwsze kajaki, legendarne już dzisiaj Taifuny, zrewolucjonizowały obraz kajakarstwa górskiego w Europie.

Firma jest czołowym w świecie producentem kajaków turystycznych. Prijon oferuje znakomite kajaki do wszystkich form turystyki i rekreacji -- od turystyki górskiej, poprzez kajakarstwo nizinne, na kanadyjkach i kajakach morskich kończąc.

© Pro Kajak 2005-2017

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na te warunki.

Czytaj więcej…